Orient 2004
 aneb za sopkami do Azerbajdžánu, Iránu a Turecka

[ Hlavní stránka ] [ Homepage ]

        

Před 18ti lety, po uspěšném čundru do bulharského Pirinu, se mi zrodil velký sen/cíl - vylézt na bájný Ararat. Hned jsem ale narazil, hora byla pro cizince uzavřená (kromě problému se získáním devizového příslibu, pro ty starší ...). V roce 2003 jsme jako první češi požádali o oficiální povolení na výstup (nutno žádat na tureckém velvyslanectví, žádost se zasílá do Ankary). Povolení jsme dostali(!), bohužel tři dny před plánovaným odjezdem, kdy byla výprava už zrušena.

Letos(2004) jsme čekali na povolení znova ... a nedočkali se. Rozhodli jsme se zariskovat a počítat s vyřízením na místě. Cestovat "jenom" do Turecka se nám ale nechtělo, tak jsem naplánoval trochu dobrodružnější variantu (viz. obr. níže): z Prahy letadlem ČSA do Azerbajdžánského Baku, pak po zemi na jih do Iránu. Tam v rámci aklimatizace výstup na sopku Sabalan 4811m, přejezd do Turecka pod Ararat, výstup na 5160m vysokou sopku a busem do Istanbulu.


Výprava to byla mezinárodní, jeli jsme tři - já, Dan Michálek (parťák z výprav do Afriky a J.Ameriky) a Lothar Frisch z německého Frankfurtu (organizátor výpravy na Mr.Erebus v Antarktidě v r.2006), takže většina komunikace probíhala v angličtině (nebylo tolik peprvých vtípků ..). Příprava byla na "vyšší úrovni", měli jsme i 30ti stránkový popis s veškerými údaji a plány. Iránské turistické víza jsme dostali bez problémů v Praze, Azerbajdžánské dávali na letišti v Baku. Časový plán byl hodně naplý, na všechno jsme měli pouze 12 dní!! Nakonec vše proběhlo přesně podle plánu, my jsme zdolali obě plánované sopky a dokonce navíc ještě navštívili "Iránskou Capadocii" - vesnici, kde žijí lidé ještě v domech ve skále.

Největší překvapení (pozitivní) byl Azerbajdžán: bezpečno, krásné Baku (UNESCO), super zajímavé bahenní sopky, všichni umí rusky ... znají a mají rádi čechy! Již druhá návštěva Iránu jenom potvrdila, že je to TOP země pro cestovale (bezpečno, levně, památky, hory, moc milí lidé, atd.).

        

Zatím nabízím galerii fotografií. Doufám, že časem přibude i denník s fotkami.

[ Azerbajdžán ]   [ Irán ]   [ Turecko ]


Náměty a připomínky zde  © 2004 Roman Garba