Azerbajdžán 2004
  Baku

[ Hlavní stránka ] [ Homepage ]

Tak už je to tady. Po velké honičce v posledních dnech nastal den D: 15.7.2004. Lothar s Danem přijeli už včera před půlnocí do Dobřichovic. Večer jedeme na letiště. Odbava proběhla v pořádku. Letíme přímým spojem ČSA 22:15 z Prahy do Baku. Ještě dáváme pivko na letišti za nekřesťanské peníze (ale za úspěch výpravy se musí něco obětovat). Letadlo ČSA je z 50% plné. Je tam hrozné vedro a moc se nedá spát.

16.7. v 5:00 místního času ráno přistáváme v Baku. Celní formality proběhly v pořádku, na místě měníme peníze(1Euro=6050 Manatů) a vyřizujeme vízum (40 USD), které dají na počkání (jedna fotografie a vyplnit formulář). Nakonec bereme taxík do města (15 USD za všechny), busy ještě nejezdí. Vegetíme na promenádě u Kaspického moře a vychutnáváme si východ slunce.

Nejdříve zkoušíme CANUB hotel (opravdu "socialistický styl"), nakonec máme docela slušný pokoj v hotelu Azerbajdzan (bývalý Inturist) na 10.patře (každé patro má své ceny!) za 35USD pro 3 osoby. Je tam dokonce klimatizace (hlučná jako traktor), TV, lednice, WC a krásný výhled na moře a město.

Vyrážíme do města, hlavně jsme zvědaví na staré město (UNESCO památka). Je celé obehnané zachovalými hradbami.

  

Celkem jsme příjemně překvapeni úrovní (čisto, slušné obchody, pěší zóny, každý má mobil, atd.). Hodně příjemné. Úplné centrum s pěší zónou a starými budovami připomíná snad Barcelonu nebo Marseile (v obou jsem ale nebyl :-). Dáváme kafe + omelety/burgery.

    

Pak prohlídka Maiden Tower - panenské věže, která pochází z 12. století a má 5m tlusté zdi. Vidíme jenom pár turistů (do 10 kusů).

    

Obcházíme staré město podél hradeb. Zaujaly nás kopulovité střechy. Jsou to stropy starobylých tureckých lázní - hamah.

  


[ Azerbajdžán - Baku II. ]

Náměty a připomínky zde  © 2004 Roman Garba