Bolívie
La Paz

[ Hlavní stránka ] [ Homepage ]

Je neděle 3.2.2002. Vyrážíme ráno na letiště. Necháváme si zabalit bágly do igelitu. Dostáváme už i sedadla pro let z Londýna do Miami. Ještě několik minut v Business Lounge na letišti (Paegas Club karta stačí i s economy lístkem). V Londýne na Heathrow 3 hodiny uběhly jako voda a už jsme nastupovali do Boeingu 747 na skoro 10ti hodinový let. Letadlo docela mile překvapilo, každé sedadlo mělo před sebou LCD obrazovku a dalo se sledovat cca 8 kanálů z různými filmy. Na první pohled je to super věc, ale na druhou stranu člověk pořád čučí do "bedny" (pořád je něco zajímavého) místo aby spal a odpočíval. V Miami přistáváme v 18 hod místního času. Přivítalo nás cca 28st a 100% vlhkost. Zato v letištní hale bylo jako v lednici. 4 hod čekání byly už trochu utrpením. Museli jsme si na letišti vyzvednout bágly a pak znova udělat check-in. Bolivijští úředníci požadují zpáteční letenku z Bolívie, ale my budeme odlítat z Chile ... Nejspíše standartní problém se vyřešil, že jsme na kreditku museli koupit pro každého open letenku La Paz - Lima á 186USD, kterou nám prý v La Pazu bez problémů a bez poplatků proplatí zpět na pobočce American Airlines. Na letišti jsem chtěl vyzkoušet Internetovou budku AT&T, ale nešlo to - "no connection". Docela překvapivé na "mekku Internetu". V letadle do La Pazu bylo cca 20 cizinců a zbytek bolívijci (cca 200 osob).

Na druhý den v 6:50 ráno přilétáme na letiště v La Pazu. Cestou byly jenom trochu vidět přes mraky nějaké zasněžené kopce. Všude je spousta vody a těžké mraky kolem. Letiště je v nadmořské výšce 4000m a jde to poznat. Formality proběhly bez problémů, zpáteční letenky nekontrolovali. Měníme peníze (1USD=6,91 Bolivianos), každý 100 USD. Bereme taxíka za 45B do města. To se nám zdá docela levné, ale pak zjistíme, že je to docela "pálka". Letiště se nachází v chudinské čtvrti El Alto, nejvýše položené části La Pazu. Sjíždíme dolů po dálnici "rapido". Zastavujeme na hraně údolí, ve kterém jako na dlani se rozprostírá celé město. Je to úžasný výhled.


Jedeme přímo do Hostelia FLORIDA, který nám doporučili jiní češi už v Praze. Tip je to opravdu dobrý. Poměr cena/výkon je snad nejlepší, co jsem kd zažil. Výhledy z horních pater jsou fantastické, pokoj má novou koupelnu + WC, teplá voda, mýdlo, ručník, toal. papír a to vše za 25B/3,5USD na osobu! Hned vyrážíme do města nejdříve vrátit letenky. proběhlo to hladce, asi je to dost běžná věc. Pak jsme si dali pizzu (36B) pro 3 osoby (pivo 0,35l 8B, sprite 4B). Centrum města je docela na úrovni. Jdeme na Internet, který je tady úžasně levný 4B/hod!


Cestou na "cementerio", odkud odjíždějí minibus do Tihuanacaca procházíme ulicemi, které fungují jako jedno obrovské tržiště. Docela jsem překvapený, že tolik lidí v hlavním městě chodí v původním lidovém oblečení. Je to asi jedna z mála zemí, která přežívá nájezd západní kultůry.


Cementerio je hřbitov a před ním se prodává spousta květin. Bereme minibus do Tihuanaca, nejvýznamější archeologické památky Bolívie - vykopávky předincké kultůry 600 let př.n.l.


Botanická zahrada, nebo spíše hezký park v La Pazu.


Nad La Pazem se tyčí krásná 6000ka Ilimani (foceno z hotelu).


[ Pokračování ]


Náměty a připomínky zde  © 2002 Roman Garba