Maroko 99    30.4. - 7.5. 99

english version
[ MAPA ]  [ DEN 3 ]  [ DEN 4 ]  [ DEN 5 ]  [ DEN 6,7
DEN 1

 Do Maroka se dá vyzrazit s cestovní kanceláří, ale my jsme zvolili dobrodružnější variantu. Zpáteční letenka Praha-Agadir od Fischera stála 8499,- Kč. Z letadla jsme poprvé uviděli Velký Atlas. Trochu nás zklamalo jak málo sněhu je na hřebenech, čekal jsem víc. Není to tak fotogenické.

Agadir měl výhodu v tom, že je docela dobře umístěný (blízko hory, blízko pošť). Na letišti jsme usmlouvali pronájem auta(Renault 19 za 600 DM na týden). Varianta drahší a pohodlnější auto se nám osvědčila a po celou dobu jsme si vychvalovali pohodlí. Po dvou hodinách vyrážíme. A ještě nějaký benzín a pitnou vodu v nejbližším městečku.. První den jsme chtěli co nejvíce ujet a noc jsme strávili na horském sedle 1650m. Dva spali v autě a Broněk venku.

DEN 2

 Přes noc byla hrozná zima (ráno +1 stupeň!), otravoval trochu pes. Ráno jsme zjistili, že jsme zabivakovali u obchudku ze skamenělinami. Zima nás budí ve 4:30 ráno a prožíváme první východ slunce na Sahaře.

 První zastávkou je Ait Benhaddou - velká turistická atrakce. Známe místo, kde se točilo více jak dvacet filmů. Je to vlastně jakýsi skanzen místní berberské architektury. Přijeli jsme tam v 8:00 hodin ráno, takže turistická vlna ještě nezačala. Pak projíždíme palmovými háji údolí Draa.

Míjíme spoustu Kasbachů (sídla berberských vládců).Údolí je známe kontrastem mezi zelení palmových hájů a okolními suchými obci.

V poledne vyjíždíme do Zagory. Je zrovna 1. květen a my vidíme prvomájový průvod, laděný docela v socialistickém tónu.

Odpoledne stíháme ještě výlet na jih do M'Hamidu k "pravým" písečným dunám. Trochu nás to zklamalo. Je to docela slabé proti Merzougze, kde se chystáme. Spíme v campu La Montagne mimo městečko hned pod "stolovou" horou.

Nedá nám to a k večeru vyrážíme na vrchol. Výstup připomínal trochu Roháče, některé místa dost exponované. Z vrcholku byl úžasný výlet na okolní oázy a saharu.


[ pokračování ]  

Hory  Mountains
Náměty a připomínky zde.
© 1999 Roman Garba