Maroko 99    30.4. - 7.5. 99[ Mapa ]  
DEN 4

 Východ slunce byl taky úchvatný. Vyplácal jsem v Merzuze celý film.

Zpátky jsme už vybrali lepší cestu do Erfoudu. Největší šok byl ale signál GSM na poušti. Měl jsem nastavené Paegas Info, takže uprostřed pouště přišel třeba výsledek hokeje, nebo poslední vývoj v Jugoslávii. Pak jsme se dozvěděli, že před několika měsíci navštívila oblast dun paní Hillary Clintonová a tak tam narychlo nainstalovali základovou stanici GSM, aby si mohla na poušti zavolat. V Erfoudu naše auto dostalo "očistnou" kůru. Na benzínové pumpě nám vystříkali vodou písek zpoza karosérie. Jedeme na západ a konečně vidíme Velký Atlas.

K našemu překvapení je celý bílý! Během tří dnů pobytu na Sahaře napadlo spousty sněhu na horách. Ještě, že jsme nakonec jeli nejdříve do pouště a pak do hor. Na Toubkalu musely být podmínky kruté. Sněhu ale rychle ubývá, je už přece začátek Května. Cesta neubíhá tak rychle, protože projíždíme spoustou vesniček kde auto musí zpomalit na krok abychom nepřejeli jedno z mnoha pobíhajících dětí.

V poledne jsme udělali odbočku do údolí Dadés. Stojí to opravdu za to. Cca 25 km jedeme úzkým údolím. Sytě zelené políčka ostře kontrastují s pustými načervenalými skalami.

V posledním úseku se kaňon zůžuje až na několik metrů a cesta šplhá ostrými serpentinami po úbočí. Na tomto místě je několik hotílků a dokonce kemp. Je to docela idilické místo na strávenou noc. K večeru přijíždíme do kempu v Quarzazatu. Centrum města je plné italských filmařů.

Koupili jsme i flašku marockého vína a tak večer popíjíme a vzpomínáme na zážitky předchozích dnů. Docela nám to zatím vychází.

[ pokračování ]  

Hory  Mountains
Náměty a připomínky zde.
© 1999 Roman Garba