Irán 98    7.8. - 25.8 98

english version

[ Mapa ]  

 Dobrodružství začalo už v Istanbulu. Batohy nepřiletěly. Další letadlo bylo naštěstí tentýž den o půlnoci. Sehnali jsme ubytování a koupili lístky na autobus Istanbul - Teherán (á 30USD). K naší velké radosti batohy dorazily.

 Druhý den, po expresní prohlídce Modré mešity odjíždíme novým, klimatizovaným autobusem na východ. Za pár minut se loučíme s Evropou. Spolucestující jsou Iránci, kteří přijeli do Istambulu na nákupy. Jsme jediní cizinci. První zastávka je na horském průsmyku na polovině cesty Istambul - Ankara. Řidič vybírá ale severní trasu a Ankaru míjíme. První noc v autobuse proběhla docela bez problémů. Ráno nás vítá úplně jiná krajina. Lesy a zeleň ustoupily vedrem sežehlým, holým kopcům . Za městem Erzurum zastavuje autobus první vojenská kontrola. Vjíždíme do oblasti Kurdů a turecká armáda je na každém kroku. Kolem se ukazuje bájný Ararat. Hora je to opravdu úžasná, sněhová čepice s malými ledovci se tyčí několik tisíc metrů nad náhorní planinu. Vpravo je menší bratříček, čtyřtisícový Malý Ararat. Škoda, že výstup na Ararat není normálně možný (je třeba zvláštní povolení a vojenský doprovod). Jediná náplast může být to, že v Iránu nás čeká ještě vyšší sopka.

Asi 6km za Dogubeyazitem v kopcích je Sultánský palác Izcak Pasha. Dá se tam dojít krásně pěšky i když místní taxikáři křičeli, že je to strašně daleko. Palác má krásnou polohu s výhledem na celé údolí. Původně měl 366 místností. Turecká vláda se snaží palác intenzivně rekonstruovat.

Konečně jsme na hranicích. Začíná 6 a 1/2 hodinové utrpení. Všichni museli vylézt z autobusu. Nejdříve dlouhá fronta u turků, pak několik hodin čekání v uzavřené, temné, špinavé místnosti; nakonec obrovská tlačenice a osobní prohlídka. Toto je nutné zlo, které musí každý podstoupit, aby se dostal do Iránu. Byl to první a taky poslední větší negativní zážitek z Iránu (nepočítám taxikáře, s těmi je negativní zážitek ať už jste kdekoliv na světě).

[ Další ]  

Hory  Mountains
Náměty a připomínky zde.
© 1998 Roman Garba