Zugspitze 2964 m    

© Roman Garba 1999

Nejvyšší hora Německa se dá "udělat" za jeden den z Mnichova. Je to docela mastňácký výlet, všude vás dopraví lanovky nebo zubačky. Vlakem z Mnichova (každou celou hodinu) to trvá do Garmische hodinu a půl. Celý masiv Zugspitze(viz.obr.) a Alpspitze se tyčí 2000 metrů nad údolím.

Z normálního vlaku se v Garmish-Partenkirchenu přesedá na zubačku "Zugspitz-Bahn". Celý výlet na vrchol Zugspitze a zpět stojí 76 DM. V ceně je zubačka na ledovec, lanovka na vrchol, lanovka k plesu a zubačka do Garmishe.

Zubačka nejdříve prudce šplhá lesem pod stěnu Zugspitze a pak se zanořuje do skály. Cca půl hodiny se stoupá vyvrtaným tunelem až do výšky 2600 metrů k chatě na miniledovci.

Počasí bylo fantastické, teplo (začátek října). Kousek od chaty je nejvýše položená kaple v Německu.

 

Dále se dá jít přes ledovec k vyhlídkovému místu do Tirolska. Je to alespoň trochu pohyb v terénu, jinak se dá na samý vrcholek dojet klidně v "lodičkách". K chatě se dá dojít i údolím přes ledovcové morény, ale chce to trochu více času.

 

Výhled na rakouskou stranu je fantastický. A pohled dolů stěnou vyvolává závratě.

 

Na samotný vrchol vede lanovka Gletscherbahn. Jezdí do 15 minut a je to rychlovka. Za 5 min jste na vrcholu.

Prakticky celý vrchol hory zabírá několik budov. Jsou tu obchody, pošta, restaurace, výtahy, 3 stanice lanovek atd. Všude je spousta "horalů", japonskými turisty počínaje a rodiny s malými dětmi konče.

 

Na samotném vrcholu je umístěný zlatý kříž a stojí trochu bokem too celého mumraje kolem.

Zpáteční cesta byla ještě rychlejší. Trvalo to jenom 12 minut lanovkou Eibseeseilbahn abychom překonali výškový rozdíl 2000 metrů! Je to docela šílenost. Kabina "padá" podél stěny dolů a první sloup je až dole v lese. Po cestě je úžasný výhled na jezero Eibsee.[ Zpět ]

© 1999 RG